Witamy

na stronie Sióstr Prowincji Polskiej Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur. Jesteśmy Zgromadzeniem międzynarodowym, które powstało ponad 200 lat temu dzięki odpowiedzi św. Magdaleny Zofii Barat na wezwanie Ducha Świętego. Tak jak ona zaproszone przez Chrystusa, radosne, bo znalazłyśmy skarb, pragniemy być Sercem Boga w świecie. Około 2400 sióstr służy w 41 krajach świata. Serce Jezusa wyznacza sposób bycia i działania naszego serca, naszej istoty.

Jest to szkoła i gospodarstwo rolne jednocześnie, założona w 1999 roku przez Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa « Sacré-Cœur ». Liczy ona około setki uczniów, chłopców i dziewcząt pochodzących z okolicznych wiosek.
 

Drogocenne kamienie do oszlifowania


Drodzy Przyjaciele,

Dajmy jeszcze trochę czasu « młodej latorośli », jaką jest

Gimnazjum Rolnicze w Bougoudang, Czad.

Jestem zakonnicą Najświętszego Serca Jezusa w Czadzie i zwracam sie do Was z wielką prośbą : stwórzmy sieć ludzi dobrej woli, którzy pomogą przetrwać tej szkole. Jest to szkoła i gospodarstwo rolne jednocześnie, założona w 1999 roku przez Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa « Sacré-Cœur ». Liczy ona około setki uczniów, chłopców i dziewcząt pochodzących z okolicznych wiosek.

            Jako Zgromadzenie zabiegamy w Ministerstwie Rolnictwa o to, by nauczyciele uczący w tej szkole uznani zostali za urzędników państwowych i byli opłacani przez państwo, ale proces ten jest żmudny i długotrwały.

            Dlatego to ośmielam sie marzyć o wyżej wspomnianej sieci. Czy byłoby możliwe  wspólne poszukiwanie środków finansowych przez jeszcze jakiś czas ? Roczny koszt kształcenia jednego ucznia wynosi 200 euro, a w tej chwili jest on w stanie zapłacić zaledwie 15 euro. Każdy wiec grosz jest na wagę złota !

            Proszę o  przekazanie tej informacji tym, którzy wierzą w ludzką solidarność.

Więcej informacji można uzyskać pod moim adresem : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W imieniu zainteresowanych, Dorota Zych rscj

 Konto Bankowe:

Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

(ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112, 03-729 Warszawa)

lub na konto tejże Komisji

(PEKAO S.A. I O/Warszawa 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772).

( z dopiskiem, s.Dorota Zych Sacré-Coeur, dla Szkoły Rolniczej w Czadzie)

 

Kącik historyczny:

Gimnazjum Rolnicze Bougoudang „Espoir” zostało założone w 1999 przez siostry Jeanne Mougenot (Oblatka) i Carmen Rosales (RSCJ) na prośbę rodziców i za zgodą diecezji Pala. W pierwotnym zamyśle sióstr było zakładanie ośrodków rolnictwa przy każdej szkole podstawowej. Zdołały utworzyć dwa, w Bougoudang i w Badje (w roku 2000), 300 km od Bongor. Bougoudang jest wioską znajdującą się na terenie grupy etnicznej Massa, oddalona 30 km od Bongor…

U  początków szkoły była grupa osób, która przekształciła się w stowarzyszenie o nazwie Stowarzyszenie Rolniczych Szkół Wspólnotowych (ACCA), gdyż ideałem było stworzenie wielu szkół. Nazwa przechodziła ewolucję. Najpierw była to ‘rolnicza szkoła wspólnotowa’, potem ‘rolniczy ośrodek wspólnotowy’, który w roku 2003 przyjął nazwę ‘zawodowa szkoła rolnicza’, uzyskując akceptację  Dyrekcji Krajowej Nauczania Katolickiego DINEC (odpowiednik Ministerstwa Oświaty dla szkół katolickich). W roku 2006 przyjęto nazwę Zawodowa Szkoła Rolnicza „Espoir” w Bougoudang. Szkoła jest otwarta na WSZYSTKICH.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ ukazujących pracę naszych sióstr w Czadzie

Poniżej zamieszczamy teksty s. Doroty Zych o życiu Szkoły Rolniczej w Bougoudang:

Wytrwałość czy cierpienie…? Dyscyplina-wymagania czy złośliwość?

 

Uprawa warzyw narzędziem do walki z ubóstwem w środowisku wiejskim

  W sytuacji, gdy młodzież wiejska doświadcza ogromnej trudności z przedsiębiorczością, pogłębionej bezprecedensową niepewnością pewnemu młodemu człowiekowi, posiadaczowi dyplomu z agronomii uzyskanego w szkole rolniczej Bougoudang usytuowanej 35 km na północ od Bongor udało się po ukończeniu szkoły założyć w rodzinnej wiosce swoje własne ogrodnictwo. Ażeby dojść do tego musiał ponieść wiele ofiar. Oto portret nietypowego młodzieńca.

List z Czadu

W Czadzie, nie oczekujemy na lepienie bałwanów, na spadające płatki śniegu, nie śpiewamy Rorat, ale radość oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest taka sama! Chociaż w innych „kolorach”! Zamiast śniegu, mamy pył spadający z nieba i są dni kiedy słońce bardzo długo nie może się przebić ze swoimi jasnymi promieniami. Jest szaro ale wiemy, że słonce wcześniej czy później się pojawi, podobnie jak w życiu każdego z nas, również każdego ucznia naszej szkoły rolniczej.
 

Gagdébé ! Dziękuję !Dziękuję !Dziękuję !

Uważam, że trzeba mieć dużo odwagi i wytrwałości, by wybrać naszą szkołę. Jestem przekonana, że można się tutaj nauczyć solidnej pracy, by kiedyś zostać prawdziwym rolnikiem.
W niniejszym liście oddaję głos, przede wszystkim, samym uczniom. To oni mogą zaświadczyć o tym, co dzieje się w ich szkole i w ich sercach.więcej


Życie w rytm tam-tamu

Mówi się, że na dźwięk tam-tamu zaczyna szybciej bić serce ponieważ „coś się szykuje”. Tam-tam zwiastuje smutne bądź radosne nowiny.więcej


Z sercem otwartym, stąpając mocno po ziemi pracujmy jak u siebie

Z serca przepełnionego radością dziele się tym, czym w tej szkole zyjemy, my, czyli uczniowie, nauczyciele, rodzice i Siostry Najświętszego Serca Jezusa (Sacre-Coeur).więcej


 

SŁOWO ŚW. MAGDALENY ZOFII

Pozostawmy po sobie czyny, nie pisma. Nie będzie czasu, by je czytać.

ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ MIĘDZYNARODOWĄ

SPOTKASZ NAS RÓWNIEŻ NA:

rekolekcje

prychoterapia systemowa

psychoterapia
 
CZad Szkoła rolnicza
Fundacja Pasja życia
Fundacja Otwarte Serce