Witamy

na stronie Sióstr Prowincji Polskiej Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur. Jesteśmy Zgromadzeniem międzynarodowym, które powstało ponad 200 lat temu dzięki odpowiedzi św. Magdaleny Zofii Barat na wezwanie Ducha Świętego. Tak jak ona zaproszone przez Chrystusa, radosne, bo znalazłyśmy skarb, pragniemy być Sercem Boga w świecie. Około 2400 sióstr służy w 41 krajach świata. Serce Jezusa wyznacza sposób bycia i działania naszego serca, naszej istoty.

Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.(Mk 1,12-15)

Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.(Mk 1,12-15)

Znajdź sobie czas i miejsce, które pomogą Ci się skupić. Wsłuchaj się przez chwilę w swoje wnętrze i poprosić Pana Boga, żeby był przy Tobie podczas tej modlitwy. Żeby wszystkie Twoje myśli, uczucia, pragnienia były zwrócone ku Niemu.

Proś Ducha Świętego, aby Twoja modlitwa podobała się Bogu i by otworzył Twoje serce na to, co chce Ci powiedzieć.

Obraz: Jezus na pustyni kuszony przez szatana, wśród zwierząt i Aniołów

Prośba: o łaskę doświadczenia obecności Boga w pustyni mojego serca.

1.„Duch wyprowadził Jezusa na pustynię”

Jezus przyjął chrzest od Jana i zaraz potem idzie na miejsce pustynne. Nie zaczyna od razu głosić Dobrej Nowiny, nie uzdrawia tłumów – idzie na pustynię. Mogłoby się wydawać, że takie zachowanie pozbawione jest sensu. Po co zwlekać, skoro tylu ludzi czeka na to, żeby usłyszeć o miłosiernej miłości Ojca. Ale Jezus idzie, żeby wsłuchać się w głos Ojca w swoim Sercu. Żeby misja, którą otrzymał podobała się Temu, który nazwał Go swoim umiłowanym Synem.
W naszym życiu mamy całą masę spraw do załatwienia, zaległości, które trzeba nadrobić. Jest wiele planów, które nie mogą czekać i po pewnym czasie nie mamy nawet kiedy pomyśleć, po co to wszystko robimy, jaki sens ma nasza praca. Przyjmujemy cały natłok informacji, problemów, z którymi przychodzą do nas nasi bliscy, bez żadnej refleksji.  
Czas Wielkiego Postu jest okazją do wyjścia na pustynię. Bóg zaprasza mnie, żebym świadomie wsłuchał się w to, co On ma mi do powiedzenia. Kiedy wokół jest głośno, trudno usłyszeć głos, który mówi z wielką delikatnością, ale i mocą. Trudno usłyszeć o czym mówi, łatwo zgubić sens, stwierdzić, że skoro nie słyszę dokładnie, to pewnie nic ważnego.
Chrystus wychodzi na pustynię, żeby dokładnie usłyszeć, co Ojciec chce Mu powiedzieć, żeby mieć pewność, że to, co będzie głosił jest wolą Bożą.
Gdzie w moim sercu jest to miejsce, w którym spotykam Boga? Czy mam pragnienie spotkania z Nim? Czy znajdę jeszcze w swoim sercu przestrzeń tylko dla Niego?

2. „Czterdzieści dni przebywał na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś Mu usługiwali”.

Nikt nie powiedział, że początki misji Chrystusa były proste. Nawet wtedy, gdy idzie na spotkanie z Ojcem jest kuszony przez szatana. Jak bardzo musi być zdesperowany diabeł, skoro kusi samego Boga. Jak bardzo musi Mu zależeć na tym, żeby nie stracić władzy, jaką zyskuje, kiedy zniewala człowieka grzechem. Jak bardzo nie chce, żeby ludzie usłyszeli o przebaczającej miłości Boga, żeby czuli się kochani.
Chrystus na pustyni wcale nie jest sam, jest wśród zwierząt i Aniołów. Nie ma tylko żadnego człowieka, oprócz Niego. Toczy walkę i wygrywa.
 Może dlatego tak trudno nam wyjść na pustynię naszego serca, bo szatan wie, jak nas kusić. Nie chcemy staczać kolejnych walk, przestrzeń samotności kojarzy się nam z ryzykiem i niebezpieczeństwem pustki.  Otaczają nas zwierzęta naszych słabości, naszych złych nawyków, nasze lęki. Tak się skupiamy na słabościach i trudnościach w spotkaniu z Bogiem, że zapominamy o Aniołach, które Bóg wysyła, żeby nas umocnić, żeby dać znak swojej obecności.
Popatrzę, co jest moją pokusą, przez którą boję się wyjść na pustynię swojego serca. Przypomnę sobie momenty, w których Bóg ukazał mi, że z Nim nie muszę się lękam swoich demonów.

3. „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”
Chrystus nie zostaje na pustyni. Kiedy dowiaduje się, że Jan został uwięziony idzie głosić Dobrą Nowinę o Królestwie Miłości Bożej. Pustynia umocniła Go na drodze pełnienia woli Ojca i pewnie była momentem, do którego wracał, skoro wiedzą o nim Jego uczniowie.
Pustynia, którą mam w sercu i którą zawsze mam szansę odnaleźć, może mnie umocnić do wiary w Bożą miłość i przebaczenie. Może mnie obronić przed moimi lękami, ukazać, że paradoksalnie wcale nie jestem sam i że taki/a, jaki/a jestem mogę być świadkiem Chrystusa tam, gdzie pójdę.
Poproszę Chrystusa, żeby mi towarzyszył na mojej pustyni serca.

Odmówię „Ojcze nasz”

 

 

Przygotowała s. Lidka Gołębiewicz rscj

 

09-12-2017

Uzdrawiająca miłość

Uzdrawiająca miłość Wiosną 1804 roku Zofia Barat była poważnie chora i lekarze w Paryżu potrafili tylko podreperować ją na zdrowiu, ale nie wyleczyć. Punktem zwrotnym stał się lipiec 1806 roku i kilka...

Czytaj więcej

05-12-2017

Ankieta od papieża dla młodych

Franciszek prosi młodych, aby wzięli udział w przygotowaniach do przyszłorocznego Synodu Biskupów, wypełniając ankietę przygotowaną przez Sekretariat Synodu. Ankieta dostępna jest tutaj w 6 językach. Można ją wypełnić do 31...

Czytaj więcej

04-12-2017

Refleksje ze św. Filipiną #3 - co ją poc…

W 1841 roku Filipina Duchesne przybyła na nowe pogranicze – Misję Najświętszej Maryi Panny w Sugar Creek, Kansas. Tam żyła pośród ludzi , których nazwalibyśmy dziś wewnętrznymi przesiedleńcami. Indianie Potawatomi...

Czytaj więcej

30-11-2017

Spotkanie nowicjatów europejskich w Pary…

W dniach 14 – 16 listopada w Paryżu odbyła się sesja formacyjna dla nowicjuszek europejskich. W spotkaniu prowadzonym przez Noëlle Favet rscj (BFN) oraz Joannę Moś rscj (PLN) brały udział...

Czytaj więcej

26-11-2017

Refleksje ze św. Filipiną #2 - czekając …

Droga Filipino, Kiedy cię spotkałam po raz pierwszy, byłam pod wrażeniem wielu twoich cech charakteru, które głęboko przemówiły do mego serca. Dzisiaj razem z tobą pragnę podjąć refleksję o twym cierpliwym, pełnym wiary...

Czytaj więcej

22-11-2017

Podróż rodziny Sacre Coeur śladami Święt…

W dniach 01.11 – 08.11. 2017 roku członkowie Rodziny SC uczestniczyli w pielgrzymce do miejsc związanych z życiem i działalnością świętej Magdaleny Zofii Barat. Pierwszym przystankiem był Paryż, w którym...

Czytaj więcej

17-11-2017

Film animowany o Filipinie Duchesne

18 listopada wspominamy św. Filipinę Duchesne. Na naszej stronie znajdziecie jej dłuższy i krótszy życiorys. Dziś szczególnie zapraszamy na krótki film animowany, który przedstawia jej niezwykłą historię!

Czytaj więcej

16-11-2017

[video] Świętujemy 200 lat misji św. Fil…

W sobotę rozpoczynamy roczne świętowanie ze św. Filipiną. Przygotowaliśmy dla Was:-> we wtorki refleksje naszych Sióstr z całego świata-> w czwartki inspirujący cytat Filipiny-> akcję #flatphilippine i #filipina200-> nie zapomnij...

Czytaj więcej

10-11-2017

Spotkanie w Warszawie

Serdecznie zapraszamy do Warszawy na kolejne spotkanie z cyklu: "O rozeznawaniu drogi życia". Tym razem zmierzymy się z tematem "Nie pozwól, by życie decydowało za Ciebie!", a spotkanie poprowadzą s...

Czytaj więcej

06-11-2017

Powitać tańcem Nowy Rok!

Serdecznie zapraszamy do udziału w rekolekcjach - indywidualnie lub z rodziną RAZEM ZE ŚWIĘTĄ RODZINĄ POWITAĆ TAŃCEM NOWY ROK ​29 grudnia 2017 - 1 stycznia 2018 Miejsce: Klasztor Sióstr Sacré Coeur, Tarnów, ul...

Czytaj więcej

21-10-2017

Zmarła s. Maria Kosińska

W piątek rano, w święto Mater Admirabilis odeszła do Pana s. Maria Kosińska. Otaczamy ją naszą szczególną modlitwą. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (23.10) o godz. 12:00 w Warszawie w...

Czytaj więcej
pozostałe nowości

SŁOWO ŚW. MAGDALENY ZOFII

Boski Mistrz pragnie, aby i twoje uczucia były czyste i abyś działała z większą wolnością i szczerością

ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ MIĘDZYNARODOWĄ

SPOTKASZ NAS RÓWNIEŻ NA:

rekolekcje

prychoterapia systemowa

psychoterapia
 
CZad Szkoła rolnicza
Fundacja Pasja życia
Fundacja Otwarte Serce