Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

W dniach 14 -24 listopada 2018 odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Sacre Coeur „ Sprawiedliwość, Pokój i Integralność Stworzenia” (JPIC). W spotkaniu wzięło udział 29 delegatek, przedstawicielki międzynarodowych komisji Zgromadzenia, w tym 3 kobiety świeckie, Zarząd Generalny  oraz facilitatorki – nasze siostry z Centrum Stuart w USA.

Spotkanie JPIC było głębokim doświadczeniem międzynarodowej wspólnoty poprzez wspólną modlitwę i wzajemne dzielenie się historiami z naszego życia, naszych Prowincji, narodów. Przypowieść o dobrym Samarytaninie  była dla nas światłem przez pierwsze 3 dni rekolekcji.

Wymiar Sprawiedliwość, Pokój i Integralność Stworzenia jest obecny w nauczaniu Kościoła od Soboru Watykańskiego II. W Watykanie istnieje specjalna Komisja Sprawiedliwość, Pokój i Integralność Stworzenia (JPIC). Wiele zgromadzeń zakonnych w swojej apostolskiej misji odwołuje się do tego wymiaru. Nasze międzynarodowe spotkanie miało na celu pogłębienie rozumienia JPIC według charyzmatu Sacre Coeur, a także rozeznanie wezwań dla naszego Zgromadzenia w tym wymiarze. 

W 200 rocznicę przyjazdu Filipiny z towarzyszkami do Ameryki świętowałyśmy razem z Siostrami Filipinkami uczestnicząc w uroczystej Mszy Św. 

Krótkie świadectwa naszych Sióstr uczestniczących w spotkaniu:

- „JPIC jest stylem życia, relacji międzyludzkich , troski o naszą ziemię, nasz wspólny dom”

- „Poprzez kontemplację zranionego Serca Jezusa, jesteśmy wezwane, aby chronić życie cierpiącej ludzkości w naszych krajach, prowincjach, regionach, gdzie Zgromadzenie jest obecne” 

- "Ważne jest: być świadomą niesprawiedliwych systemów i pomóc młodym ludziom w ich szukaniu sprawiedliwości i pokoju w świecie”

-  „Jesteśmy mieszkańcami naszej ziemi i jesteśmy zaproszone, aby tworzyć przestrzenie pomocne w przerwaniu niesprawiedliwych struktur” 

-  "Poprzez wychowanie i inne nasze działania na rzecz sprawiedliwości, pokoju i integralności stworzenia mamy wpływ jako RSCJ na zmianę systemów społecznych, ekonomicznych i politycznych." 

- "Małe inicjatywy zmieniają rzeczywistość."

- "Dzielenie się historiami naszego życia, Zgromadzenia, narodów pomaga w prawdziwym spojrzeniu na rzeczywistość i zaangażowaniu na rzecz innych."

- "Jesteśmy wezwane do radykalnej nadziei, do bycia budowniczymi nadziei.".


Zainteresowanych odsyłam do międzynarodowej strony internetowej, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje i zdjęcia ze spotkania:  https://rscjinternational.org/jpic/2018-international-meeting 

Zapraszam również na mojego bloga, gdzie na bieżąco dzielę się moim doświadczeniem z Filipin: https://podrozesercawordpress.wordpress.com/

s. Violetta Zając RSCJ 

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA