Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

IMG 20191029 180845

W nowicjacie czas, wbrew pozorom, płynie bardzo szybko. Wydaje się, jakby zaczął się zaledwie kilka dni temu, a jednak od jego oficjalnego rozpoczęcia mijają właśnie dwa miesiące.

21 września 2019 r. w Markach pod Warszawą, w święto św. Mateusza Apostoła, poprosiłam wspólnotę Sióstr Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa reprezentowaną przez Siostrę Prowincjalną s. Jolantę Olczyk rscj o przyjęcie do nowicjatu, by uczyć się żyć jak Siostry Sacré Coeur, wpatrzona w Serce Jezusa, by, odkrywając coraz bardziej Jego Miłość, móc uobecniać ją w świecie. Na znak spełnienia tej prośby i przynależności do Zgromadzenia, otrzymałam medalik. Mszy Świętej, w czasie której miało to miejsce przewodniczył i wygłosił homilię o. Artur Filipowicz SJ. W uroczystości wzięły udział Siostry oraz moi najbliżsi. Zapraszam do obejrzenia fotografii z tego wydarzenia [tutaj].

W ten sposób rozpoczął się czas pogłębienia otrzymanego powołania, nauki życia ślubami (posłuszeństwa, ubóstwa i czystości) w sposób charakterystyczny dla Sióstr Sacré Coeur, naszych sposobów modlitwy, życia we wspólnocie, posłania do apostolstwa wśród ubogich, zdobywania podstaw wiedzy teologicznej, wiedzy o Kościele, Zgromadzeniu, jego historii i duchowości. Przede wszystkim jednak jest to czas wsłuchanie się w głos Ducha Świętego, mówiący o pragnieniach Serca Jezusa. Najważniejsze jest więc niewidoczne dla oczu, chyba że ujawni się w codziennym i mniej codziennym życiu wspólnotowym.

Ważnym wydarzeniem w tym czasie było spotkanie nowicjuszek europejskich w Paryżu na sesji formacyjnej, której tematem było podążanie śladami Magdaleny Zofii oraz życie wewnętrzne (27 – 31 października). Poprowadziły ją Noëlle Favet rscj (BFN) oraz Joanna Moś rscj (POL) dla nowicjuszek: Irène Beccarini (ESP), Agi Beres (CEU), Caroline de Danne (BFN), Cili Molnar (CEU) oraz Urszuli Krajewskiej (POL). Françoise Belpaire rscj (BFN) przybliżyła historię życia św. Magdaleny Zofii Barat, w kontekście ówczesnych dziejów Francji.

Popołudniami poszukiwałyśmy śladów naszej Założycielki we współczesnym Paryżu: na dawnej rue de Touraine, pod domem, w którym złożyła pierwsze śluby i nasze Zgromadzenie rozpoczęło swoje istnienie; na Passage des Postes w jednej z pierwszych lokalizacji domu generalnego; w Muzeum Rodina i okalających je ogrodach (w tym budynku, zwanym wówczas Hotelem Biron, mieściła się niegdyś nasza szkoła z pensjonatem, nowicjat oraz dom generalny), przed obecnym Liceum im. Victora Duruy, którego budynek został wybudowany jako nasz dom generalny, gdzie dożyła swoich dni nasza św. Magdalena Zofia. Najważniejsza była jednak wizyta w kościele pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego, gdzie znajduje się sarkofag z ciałem Świętej. Ostatni dzień sesji poświęcony był zgłębianiu modlitwy i życia wewnętrznego przez naszą Założycielkę, przez lekturę jej listów i dzielenie się doświadczeniem w tym zakresie.

Choć powrót z Paryża do codzienności nie jest łatwy, to zapewniam, że właśnie w tych szarych dniach kryje się prawdziwy skarb nowicjatu: coraz większa miłość i bliskość Serca Jezusa. Polecam Waszej modlitwie całą wspólnotę nowicjatu.

Urszula Krajewska nscj

 

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA