Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

Jezus powiedział: "Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca". (J 10, 11-18)

Modlitwa przygotowawcza: Proś Boga aby wszystkie twoje myśli, zamiary, czyny i uczucia były w sposób czysty skierowane ku większej Chwale Jego Serca.

Wyobraź sobie stado owiec i opiekującego się nimi pasterza.  

Proś o łaskę bliskiego, osobistego spotkania z Jezusem.

Puncta:

  1. Wejdź w wyobrażenie tej sceny Ewangelii. Spróbuj w niej umiejscowić siebie. Może jesteś jedna z owiec w stadzie, a może gdzieś odszedłeś i stoisz z dala. Przyjrzyj się swojej postawie, uczuciom jakie ci towarzyszą. Zobacz co budzi się w tobie gdy widzisz nadchodzącego wilka.

Czy czujesz się bezpiecznie czy jest w tobie lęk? Jak zachowujesz się w chwili niebezpieczeństwa? Co wpływa na twoją postawę i uczucie? Co daje Ci poczucie bezpieczeństwa lub jego brak?

  1. Spojrzyj teraz na pasterza. Zobacz jak chroni owce, jak robi to z oddaniem i zaangażowaniem. W sytuacji zagrożenia nie ucieka ale podejmuje jeszcze większy wysiłek by zapewnić bezpieczeństwo owcom. Postaraj się zobaczyć jak zachowuje się względem ciebie.
  1. Wróć pamięcią do sytuacji zagrożenia, niebezpieczeństwa w twoim życiu (najlepiej z nieodległej przeszłości). Co lub kto dawał ci wówczas poczucie bezpieczeństwa? Gdzie go szukałeś? Czy i jak był obecny wówczas Jezus?

W dzisiejszej Ewangelii Jezus wyraźnie mówi, że jest Dobrym Pasterzem, któremu zależy na owcach. On oddaje życie za każdą z nich. Czyni to dobrowolnie, bo tak bardzo ukochał ciebie, każdego z nas. On pragnie chronić twoje życie.

Jak ta prawda jest obecna w twoim życiu? Porozmawiaj o tym z Jezusem. Podziękuj Mu za to lub poproś abyś mógł zobaczyć Jego jako Dobrego Pasterza.

Zakończ medytację słowami modlitwy „Ojcze nasz”

Przygotowała Dorota Piesak nscj

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA