Zostałyśmy powołane, by być kobietami, które mówią o obecności Boga w naszym świecie i kochają do końca, aż do oddania życia.

«Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”. Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”. Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”». Łk 16, 19-31

 

Na początku tej modlitwy poświęć kilka minut, aby wyciszyć swoje myśli, aby w cichości serca stanąć przed Jezusem. Uświadom sobie, że jest to czas szczególnie intymnego spotkania z Nim.

 

Poproś Jezusa, o łaskę dania się poprowadzić Jemu w tej modlitwie, tak by było to ku większej chwale Jego Serca. Poproś również o łaskę spojrzenia na siebie i świat Jego oczami.

 

1. Przypatrz się bogaczowi z dzisiejszej Ewangelii.

Niewiele wiemy o jego życiu. Korzystał z życia i swojego bogactwa. To w nim upatrywał swoje szczęście. Był zapatrzony w siebie, w klejnoty, purpurę i dobrą zabawę. Możemy przepuszczać, że żył w zamknięciu w swoim pałacu. Nie przejmował się tym, a może i nawet nie wiedział, co dzieje się za murami Jego pałacu. Tak pewnie było dla niego łatwiej i wygodniej.

Spójrz teraz na swoje życie. Zobacz co jest twoim „pałacem”. Często nie są to bogactwa materialne, ale to do czego jesteśmy przywiązani, co organiczna naszą wonność. Zobacz więc, co pochłania najwięcej twoich myśli, uczuć, energii, codziennego wysiłku, do czego przywiązane jest twoje serce.

 

2. Zapraszam Cię teraz abyś nieco wyszedł/a poza swój codzienny symboliczny „pałac”.

Poświęć chwilę czasu, aby zobaczyć co dzieje się w świecie dookoła Ciebie. Zobacz swoją rodzinę, sąsiadów, ludzi, których przypadkowo mijasz po drodze. Przejrzyj również wiadomości ze świata bardziej odległego (za pomocą internetu, gazet). Zobacz co się dzieje w innych krajach, na innych kontynentach. Spoglądając na świat, niech towarzyszy Ci pytanie – kto jest żebrakiem z dzisiejszej Ewangelii, który potrzebuje zauważenia, pomocy?

Proś Jezusa, abyś przeglądając te informacje mógł/a patrzeć Jego oczami.

 

3. Powróć teraz do miejsca modlitwy i opowiedz Jezusowi o tym wszystkim co zobaczyłeś/aś.

Często wydaje się, że niewiele możemy zrobić w stosunku do takich tragedii jak: dzieci doświadczających przemocy, ludzi, którzy ucierpieli w huraganach, toczących się wojen. Ale czy na pewno?

Opowiedz o tych osobach Jezusowi i zapytaj Go, do czego On Ciebie zaprasza?

To, co możemy zrobić to uwrażliwić nasze serca, pobudzić je do współczucia, solidarności, które będą przemieniać naszą postawę. To ona sprawi, że nie zamkniemy się w naszym pałacu, ale będziemy wychodzić poza jego bramy by nieść pokój, pomoc, by być z tymi którzy potrzebują.

Poproś Jezusa o taką łaskę wrażliwości na tych, z którymi żyjesz w bliskim i dalekim świecie oraz o łaskę patrzenia na świat Jego oczami.

 

Zakończ tę modlitwę dziękując Bogu za to spotkanie i zawierzając siebie i bliźnich w modlitwie Ojcze nasz.

Przygotowała s. Dorota Piesak rscj

 

© SACRE COEUR - ZGROMADZENIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA